Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zajímavosti Pražský institut CEMI podporuje Ocenění Českých Podnikatelek
Pražský institut CEMI podporuje Ocenění Českých Podnikatelek
Čtvrtek, 03. červenec 2014 14:49
Pražský institut CEMI podporuje Ocenění Českých Podnikatelek

Počet českých žen, které jsou 100% majitelkami společností, se oproti loňsku zvýšil z počtu 11 885 na číslo 18 463, což odpovídá 40%. I proto se může do 7. ročníku projektu Ocenění Českých podnikatelek zapojit až 626 podnikatelek s nejlepším hodnocením. Partnerem projektu je i pražský vzdělávací institut CEMI (Central European Management Institut), přední český specialista na manažerské vzdělávací programy MBA a LLM s celoevropskou působností, který věnuje finalistce studium zdarma.





podnikatelkyPopulární soutěž hledá nejúspěšnější manažerky v různých oblastech ekonomické činnosti. V rámci partnerství nabídne CEMI finalistce studium MBA či LLM zdarma. Toto spojení není náhodné, na projektu spolupracuje institut CEMI již druhým rokem. Studium MBA a LLM programů vzbuzuje v současné době zájem především u mužů a vedení institutu věří, že soutěž by mohla poměr změnit ve prospěch žen. V právě probíhajícím ročníku studia eviduje institut CEMI přibližně 31 % studentek, což v porovnání s předchozími ročníky, kdy byl tento podíl o 7 % nižší, znamená zvyšující se tendenci. „Stále je to však poměrně málo, vzhledem k tomu, že se nejedná o technicky zaměřené obory, které by pro ženy nebyly atraktivní. Do budoucna bychom chtěli toto číslo dále zvyšovat, a proto se snažíme zastoupení žen mezi studenty podpořit právě spoluprací s Oceněním Českých Podnikatelek,“ komentuje ředitel institutu CEMI Mgr. Štěpán Mika s tím, že nejvíce zastoupenou věkovou kategorií studentů je kategorie 31–40 let. Studium však není věkově nijak omezeno, nejstaršímu absolventovi institutu bylo 72 let.


K nárůstu podnikatelek se vyjádřili i zástupci zakládající agentury. „Domnívám se, že nárůst žen podnikatelek odpovídá obecnému trendu, kterým je nutnost flexibility v praxi. To je věc, kterou obecně zaměstnavatelé umí ženám málokdy nabídnout,“ komentuje Helena Kohoutová, zakladatelka projektu z Agentury Helas.


Za 7 let porota vybírala z celkového počtu 72 018 podnikatelek a v semifinále soutěžilo 1 747 žen. Z toho vzešlo za 6 let celkově 170 finalistek a následně 52 vítězek s nejlepšími ekonomickými výsledky, kdy některé z firem dosahovaly obratu až 3,6 miliard.



Institut věnuje finalistce MBA či LLM studium zdarma


Výherkyně si bude moci vybrat z jednoho ze sedmi oborů, a to: Management zdravotnictví, Bezpečnostní a krizový management, Ekonomika a finanční management, Veřejná správa, Management obchodu, Executive MBA a nově otevřený obor Corporate Master of Laws (LLM). Mezi nejžádanější obory v současnosti patří Executive MBA, Management zdravotnictví a Management obchodu. Od října 2014 zároveň institut plánuje otevřít další dva nové obory v anglickém jazyce vyučované mezinárodním týmem lektorů.



MikaŘeditel institutu přijal roli porotce soutěže


Nabídku dělat porotce v prestižní soutěži přijal ředitel Mgr. Štěpán Mika bez váhání a vnímá ji jako velkou zodpovědnost, ale také příležitost, dozvědět se více o ženách v českém byznyse a to nejen o jejich úspěších, ale také problémech a potřebách. „Náš institut se dlouhodobě věnuje vzdělávání žen v manažerských pozicích. Věřím, že tento osobní pohled bude i pro mě velmi cennou zkušeností,“ doplnil ředitel.



Hodnotící kritéria


Do soutěže se podnikatelky mohou přihlásit na doporučení odborného garanta. Ten doporučí konkrétní firmu na základě analýzy, zohledňující výsledky účetních závěrek za roky 2010–2012. Minimální roční obrat je 10 milionů Kč (tržby roku 2012) a hodnocení iRating ve stupních 1-11 (statisticko-matematický model ratingového hodnocení vyvinutý společností CRIF – Czech Credit Bureau je založen na hodnocení finančních a nefinančních měřítek). Účastnice soutěže musí splňovat pravidlo 100 % vlastnictví a mít české občanství. Minimální doba podnikání musí činit 4 roky.

Uzávěrka přihlášek do soutěže je 25. září 2014. Vyhlášení vítězek proběhne na slavnostním vyhlášení 6. listopadu 2014 v prostorách Kongresového centra v Praze. Více informací o soutěži najdete na internetové adrese www.oceneniceskychpodnikatelek.cz.



Soutěžní kategorie:



„Česká podnikatelka, která podnik vlastní a řídí“

Udělují se ceny za první až třetí místo v podkategoriích Malá společnost (roční obrat 10 – 30 milionů Kč), Střední společnost (roční obrat 30-80 miliónů Kč) a Velká společnost (roční obrat 80 miliónů Kč a více).

„Výjimečná podnikatelka“

Hodnotí se vliv na obohacení trhu nebo společnosti, zohlednění sociálních a jiných aspektů její činnosti.

„Cena za inovativní řešení“ je udělována pod patronací Allianz

Hodnotí se inovativní přístup firmy za poslední tři sledované roky bez ohledu na kategorii, ve které je firma zařazena.

„Výjimečný růst firmy“ je udělována pod patronací Microsoft

Hodnotí se výjimečný růst činnosti firmy za poslední 3 sledované roky bez ohledu na kategorii, ve které je firma zařazena.

Pražský institut CEMI podporuje Ocenění Českých Podnikatelek